Ekonomi

Wolfspeed, elektrikli araç pazarındaki yavaşlama nedeniyle daha düşük gelir öngörüyor

Silisyum karbür çip üreticisi Wolfspeed, elektrikli araç (EV) satışlarındaki büyümenin yavaşlamasını gerekçe göstererek dördüncü çeyrek gelirinin analistlerin beklentilerinin altında kalacağını öngördü. New York Borsası’nda NYSE:WOLF koduyla işlem gören şirket, LSEG verilerine göre gelirinin 185 milyon ila 215 milyon dolar aralığında gerçekleşmesini beklerken, bu rakam analistlerin tahmin ettiği 225,8 milyon doların altında kaldı.

Bu açıklamanın ardından Wolfspeed’in hisseleri Çarşamba günü mesai sonrası işlemlerde yaklaşık %4 düştü. Şirketin ürünleri, gücü elektrikli araç bataryalarından motorlarına verimli bir şekilde aktarmak için kullanılıyor ve müşterileri arasında General Motors (NYSE: GM) ve Mercedes-Benz (OTC: MBGAF) gibi büyük otomobil üreticileri yer alıyor.

EV talebinin yavaşlaması, otomotiv fabrikalarında çip stoklarının birikmesine neden olan daha yüksek faiz oranlarıyla ilişkilendirildi. CEO Gregg Lowe, sanayi ve enerji sektörlerindeki mevcut zorluklara rağmen şirketin uzun vadeli potansiyeline olan güvenini dile getirerek, çeşitli uygulamalarda elektrifikasyona yönelik devam eden eğilimi vurguladı.

Ayrıca, elektrikli araç endüstrisinin bir diğer önemli oyuncusu Tesla (NASDAQ:TSLA), bu yıl önemli ölçüde daha yavaş büyüme beklentisiyle 2024’ün ilk çeyreği için teslimatlarda bir düşüş bildirdi. Bu değişim, otomobil üreticilerinin benzinli-elektrikli hibrit araçlar üretmeye ve satmaya odaklanmalarıyla birlikte gerçekleşiyor.

Wolfspeed, Mart çeyreği için 200,7 milyon dolar gelir bildirdi ve bu rakam öngörülen 201,1 milyon doların biraz altında kaldı. Şirketin net zararı da bir önceki yılın aynı dönemindeki hisse başına 80 sentten hisse başına 1,18 dolara yükseldi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dulkadirogluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu